H2020 – NCBiR – JiM

HORYZONT EUROPA DRIVING URBAN TRANSITIONS
NCBIR –  JiM

JiM: Czynnik społeczny i środowiskowy w koncepcji miasta 15-minutowego – opracowanie wytycznych dla potrzeb zrównoważonego rozwoju przestrzeni miejskiej / Social and environmental justice in 15 minutes – toolkit development for transition to urban sustainable neighbourhoods

Projekt ma na celu opracowanie wytycznych i narzędzi dla urbanistów, uwzględniając aspekty sprawiedliwości społecznej i środowiskowej podczas planowania miast 15-minutowych (15mC). Rozpoczynając od mapowania dostępności podstawowych usług i udogodnień dla różnych grup społecznych, projekt wprowadza innowacyjne podejście do podejmowania decyzji lokalizacyjnych. Ważnym elementem projektu jest uwzględnienie zarówno faktycznych, jak i postrzeganych wzorców dostępności i preferencji dotyczących podróży mieszkańców miast/dzielnic. W ramach projektu zostanie wykonana analiza danych środowiskowych i ocena wpływu na zdrowie jako kluczowych komponentów w tworzeniu scenariuszy dla sprawiedliwego tworzenia miast lub obszarów 15mC.

Konsorcjum, tworzone przez partnerów z krajów takich jak Szwecja, Norwegia, Polska, Francja, Turcja i Hiszpania,  pozwala wnieść różnorodne doświadczenia i perspektywy w dziedzinie planowania urbanistycznego i mobilności miejskiej. Ta zróżnicowana mieszanka krajów umożliwia szersze zrozumienie różnych kontekstów planistycznych i zapewnia rozwój solidnych, adaptowalnych narzędzi, które mogą być stosowane  w różnych krajowych uwarunkowaniach planistycznych i transportowych.

W ramach projektu, po stronie partnerów z Polski, prace są podzielone pomiędzy Politechnikę Krakowską (lidera konsorcjum):

  • Katedra Pojazdów Szynowych i Transportu M-08;
  • Katedra Planowania Przestrzennego, Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego A-05;

oraz Uniwersytet Gdański:

  • Katedra Rynku Transportowego.

Za koordynację projektu odpowiada Uniwersytet w Malmo (Szwecja). Kierownikiem projektu po stronie Politechniki Krakowskiej jest dr hab. inż. Maciej Szkoda, prof. PK z Katedry M-08.

Podstawowe informacje na temat projektu:

  • wartość projektu: 1 591 417,50zł
  • wartość dofinansowania: 1 591 417,50zł
  • okres realizacji w latach 2024-2026

Projekt współfinansowany/finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu: DUT Call 2022