Wydarzenia:

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z ważniejszych wydarzeń związanych z symulatorem:

Informujemy, że wszystkie najnowsze informacje i relacje z wydarzeń są umieszczane na profilu Facebook Symulatora Tramwaju NGT6:
   
facebook.com/SymulatortramwajuNGT628.09.2018r.
Małopolska Noc Naukowców 2018
W tym roku Instytut Pojazdów Szynowych PK kolejny raz uczestniczył w Małopolskiej Nocy Naukowców 2018, udostępniając wszystkim chętnym symulator w ramach warsztatów "Zostań wirtualnym motorniczym".
Zainteresowanie było jak zwykle bardzo duże, a cała impreza zakończyła się tuż przed północą.

           21.09.2018r.
Tramwaj porusza miasto - ETZT 2018
W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu udostępniliśmy nasz symulator w ramach akcji "Tramwaj porusza miasto"

           21.09.2018r.
Wymiana polsko - ukraińska
Tuż przed akcją "Tramwaj porusza miasto" gościliśmy licealistów z wymiany polsko - ukraińskiej.

   12.09.2018r.
Adapciak PK z wizytą w Symulatorze
Dzisiaj z naszego symulatora skorzystali studenci przyjęci na pierwszy rok studiów na Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w ramach Adapciak PK czyli akcji zapoznawczej z Uczelnią. Z częścią z nich spotkamy się jeszcze na pewno w Symulatorze podczas zajęć dydaktycznych

   05.09.2018r.
Wizyta przedstawicieli AEbt Angewandte Eisenbahntechnik
W dniu dzisiejszym Instytut Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej odwiedzili przedstawiciele niemieckiej jednostki badawczej pojazdów szynowych AEbt Angewandte Eisenbahntechnik na czele z jej dyrektorem panem Norbertem Schäferem, który jako wielki pasjonat tramwajów z wielką przyjemnością poprowadził i przetestował nasz symulator.

   30.08.2018r.
Współpraca z Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
W dniu dzisiejszym nawiązaliśmy współprace z Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Mamy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości zorganizujemy jakieś wspólne akcje dot. bezpieczeństwa i profilaktyki. A rozmawialiśmy tak długo, że aż nam się koreczek zrobił.

   13.06.2018r.
Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej
Dzisiaj w naszym symulatorze gościliśmy uczniów ze Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Zadrożu. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematyką tramwajową i już zapowiedzieli kolejny przyjazd do naszego Instytutu.

       08.06.2018r.
Zjazd uczniów Szkół Kolejowych
W dniu dzisiejszym, w naszym symulatorze gościliśmy uczestników I-ego Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół Kolejowych, zorganizowanego przez Technikum Komunikacyjne nr 25 w Krakowie. Partnerem tego wydarzenia był Instytut Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej, w którym oprócz atrakcji związanej z pokazem symulatora odbyły się prelekcje, prezentujące działalność i ofertę dydaktyczną Instytutu.

   06.06.2018r.
Dzień Mechanika 2018
Dzisiaj uczestnicy Dnia Mechanika organizowanego przez Samorząd Studencki Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej mogli skorzystać z naszego symulatora. Chętnych trochę było i cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej imprezie.

       02.06.2018r.
Dzień Dziecka 2018
W dniach 2-3 czerwca zorganizowaliśmy razem z krakowskim MPK S.A. wspólny Dzień Dziecka. Pierwszego dnia udostępniliśmy nasz symulator, a drugiego dnia można było odwiedzić Zajezdnię Tramwajowa "Podgórze", gdzie jedną z atrakcji była możliwość poprowadzenia prawdziwego tramwaju NGT6. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Musieliśmy wydłużyć czas otwarcia symulatora, żeby wszyscy chętni mogli skorzystać z jazdy.
Pełna fotorelacja z tego wydarzenia an profilu FB Symulatora.

       18.05.2018r.
Badania w symulatorze
Dzisiaj w naszym symulatorze studentka kierunku Transport p. Aleksandra prowadziła ciekawe badania dotyczące tematyki chorób symulatorowych. Jest to temat przewodni jej pracy dyplomowej. Przed jazdami i po ich zakończeniu uczestnicy badania określali swoje odczucia psychofizyczne w specjalnie przygotowanych ankietach.

   29.04.2018r.
500-tny like na FB
Dzisiaj jeździł u nas Pan Łukasz, którego to my zaprosiliśmy jako 500-tną osobę, która polubiła profil FB Symulatora.

   27.04.2018r.
Urodziny
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy urodzinowo. Znajomi Pana Michała pod pretekstem wyjścia na pierogi przyprowadzili go na nasz symulator. Zaskoczenie solenizanta było ogromne, a odśpiewane sto lat bardzo huczne.

   17.04.2018r.
Wizyta dzieci
Dzisiaj w naszym symulatorze gościliśmy dzieci z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej "Parkowa" w Krakowie. Przejazd w symulatorze był dla chłopców niezapomnianym przeżyciem, a głosy chodziły, że część z nich chciałaby w przyszłości pracować jako motorowi.

   26.04.2018r.
Uważaj! Tramwaj
Udostępniając Wam nasz symulator zależy nam na edukacji związanej z prowadzoną przez Instytut Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej akcją dotyczącą propagowania transportu zbiorowego jak również bezpiecznego zachowania wobec tramwajów. Dlatego każdy odwiedzający nas od tego tygodnia otrzyma, po jeździe w symulatorze, ulotkę "Uważaj! Tramwaj".

   11.04.2018r.
Wizyta szkoły
Dzisiaj gościliśmy dzieciaki ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Krakowie. Radości i nauki nie było końca.

   26.03.2018r.
Symulator w programie "Jedź bezpiecznie" TVP3
Dzięki nawiązanej współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krakowie nasz symulator został wykorzystany w programie "Jedź bezpiecznie", emitowanym w poniedziałki o godzinie 18:05 w TVP3 Kraków. W najnowszym odcinku tego programu mowa była o bezpiecznym zachowaniu wobec tramwajów. Zapraszamy do oglądania i przestrzegania przepisów.

22.03.2018r.
Dzień Otwarty Politechniki Krakowskiej
Jak co roku w ramach Dnia Otwartego Politechniki Krakowskiej udostępniliśmy zainteresowanym nasz symulator. No i jak zwykle cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

           

           09.03.2018r.
Jazda Orkiestrowa
Dzisiaj w naszym symulatorze jeździł Pan Rafał - zwycięzca aukcji "Poczuj się jak motorniczy" zorganizowanej w ramach 26-ego Finału WOŚP. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Pana Rafała specjalny certyfikat oraz kilka upominków.
Bardzo dziękujemy, za wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

           02.03.2018r.
Urodziny p. Karoliny
Dzisiaj mieliśmy wizytę typu niespodzianka, zorganizowaną przez znajomych dla p. Karoliny, która niedawno obchodziła urodziny. Jako, że kiedyś wspominała o chęci poprowadzenia tramwaju, znajomi postanowili zabrać ją do nas na symulator. No i poradziła sobie bardzo dobrze.
No nie jedyny przejazd urodzinowy jaki mieliśmy w naszym symulatorze. Przypominamy, że relacje z jazd indywidualnych są na bieżąco zamieszczane na naszym profilu FB -> facebook.com/SymulatortramwajuNGT6.

       28.02.2018r.
Uczniowie z "Zaczarowanej Planety"
Dzisiaj jeździliśmy z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Zaczarowana Planeta".

   23.02.2018r.
Dzień Otwarty Symulatora
W dniu dzisiejszym, w godzinach od 13:00 udostępniliśmy Symulator wszystkim zainteresowanym w ramach kolejnego już Dnia Otwartego. Wydarzenie organizowane w ramach akcji prowadzonej przez Instytut Pojazdów Szynowych dotyczącej propagowania transportu zbiorowego, bezpiecznego zachowania wobec tramwajów oraz zwrócenia uwagi na prace motorniczych, cieszyło się jak zwykle bardzo dużym zainteresowaniem. Dziesiątki osób odwiedziły nasz symulator, aby skorzystać wirtualnych jazd.
Jak zwykle naszym partnerem był portal Platformę Komunikacyjną Krakowa - PKK.

Poniżej relacja fotograficzna z wydarzenia:

           

           

Relacja z wydarzenia w "KRONICE" TVP Kraków -> 07:25 - Zobacz08.02.2018r.
Gimnazjaliści jeździli symulatorem
Dzisiaj w naszym symulatorze jeździliśmy z gimnazjalistami z dawnego Gimnazjum nr 17 w Krakowie - obecna Szkoła Podstawowa nr 106 im. Artura Grottgera w Krakowie.
Uczniowie bardzo dobrze sobie radzili z prowadzeniem tramwaju.

           


02.02.2018r.
Uczniowie Gimnazjum nr 25 i Technikum Komunikacyjnego w IPSz
Dzisiaj gościliśmy uczniów dawnego Gimnazjum nr 25 - obecnie Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 158 w Krakowie oraz uczniów klasy kolejowej Technikum Komunikacyjnego w Krakowie. Tym drugim zaprezentowaliśmy również specjalności, które prowadzi Instytut Pojazdów Szynowych na kierunku Transport, w tym najnowszą specjalność: Inżynieria Pojazdów Szynowych.

           


13.01.2018 r.
Jazda w SYMULATORZE TRAMWAJU NGT6 na aukcji Finału WOŚP
Wylicytuj jazdę w naszym symulatorze i wesprzyj 26-ty Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  Zobacz aukcję!


21.12.2017 r.
Dzień Otwarty Symulatora
21 grudnia zorganizowaliśmy Dzień Otwarty Symulatora. Wydarzenie było współorganizowane przez Platformę Komunikacyjną Krakowa - PKK. Dziesiątki osób odwiedziły nasz symulator, aby skorzystać wirtualnych jazd.
Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia.

           

           

Z okazji Dnia Otwartego nasz symulator odwiedziły również dzieci z Przedszkola "Filemonki".

           

W związku z dużym zainteresowaniem symulatorem już dziś planujemy kolejne takie wydarzenie. Zawsze można się też umówić na jazdy indywidualne wg danych z zakładki "Kontakt".15.12.2017 r.
X Dni Transportu - TILOG
Z okazji "X Dni Transportu" organizowanych przez Koło Naukowe "TILOG" gościliśmy w naszym Instytucie uczestników Konferencji, udostępniając im nasz symulator tramwaju. To już kolejna edycja Konferencji, podczas której trwania, jej uczestnicy mogli sprawdzić się jako wirtualni motorowi.

   15.12.2017 r.
Nagroda Rektora
Z wielką przyjemnością informujemy, że w dniu 15.12.2017 roku przedstawiciele Zespołu Obsługi Symulatorów Tramwajowych IPSz PK odebrali z rąk Rektora Politechniki Krakowskiej nagrodę za stanowisko laboratoryjne Symulatora Tramwaju, które przyczyniło się w sposób znaczący dla zwiększenia potencjału dydaktycznego Uczelni, wpłynęło na jej promocję oraz propaguje transport zbiorowy i bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

   25.11.2017 r.
Spotkanie z licealistami
W związku z wizytą na Wydziale Mechanicznym licealistów z LO nr 44 w Krakowie udostępniliśmy im nasz symulator, aby mogli zmierzyć się z prowadzeniem tramwaju.

       29.09.2017 r.
Noc Naukowców 2017
Jak co roku z okazji Małopolskiej Nocy Naukowców udostępniliśmy zwiedzającym nasz symulator. Zainteresowanie było bardzo duże. Łącznie przejechane zostało ponad 100 km.
Po raz pierwszy obywała się transmisja na żywo z tego wydarzenia na profilu Facebook Instytutu Pojazdów Szynowych PK.

           26.09.2017 r.
Konferencja prasowa "Noc Naukowców"
W dniu dzisiejszym w Instytucie Pojazdów Szynowych odbyła się konferencja prasowa Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy. Związana była ona z organizowaną w najbliższy piątek 11. Małopolską Nocą Naukowców. W konferencji - oprócz Pana Marszałka - udział wzięli Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jan Kazior oraz Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Jerzy Sładek.
Po konferencji uczestnicy postanowili zasiąść za sterami naszego symulatora. Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia

       

       26.09.2017 r.
Dziel przestrzeń miejską z tramwajem
Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu udostępniliśmy nasz symulator w ramach akcji: "Dziel przestrzeń miejską z tramwajem". Piesi, rowerzyści i kierowcy mogli poznać z perspektywy motorniczego, jakie mogą być konsekwencje różnych niebezpiecznych zachowań na torowisku tramwajowym. Dzięki specjalnie przygotowanym prezentacjom multimedialnym przypomnieliśmy również jakie przepisy obowiązują tramwaj w ruchu drogowym.

   

Zobacz materiał filmowy z wydarzenia zrealizowany przez: telewizja.krakow.pl
15.09.2017 r.
W przyszłości chcę być motorniczym...
W dniu dzisiejszym odwiedził nas Franciszek Gubała z jego tatą Marcinem. Ten 5-cio letni chłopiec marzy o pozostaniu w przyszłości kierowcą autobusu lub motorniczym. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie jakiś czas temu zaprosiło Franka do siebie, aby mógł zobaczyć tramwaje od strony niewidocznej na co dzień dla pasażera. O bardzo mocnej pasji Franka dowiedzieliśmy się z artykułu „Chcę zostać kierowcą autobusu lub motorniczym” w "Przewoźniku Krakowskim"
Jako, że w Instytucie Pojazdów Szynowych pasja jest stawiana na pierwszym miejscu, to zaprosiliśmy Franka na przejażdżkę w naszym symulatorze tramwaju.
Cały przejazd nadzorował Maciej Górowski – główny instruktor symulatora, który świetnie pasję Franka rozumie – kiedyś też sam spełnił jedno ze swoich marzeń i może teraz prowadzić prawdziwe tramwaje.

   26.05.2017 r.
XXIV Warsztaty Naukowe PTSK
W dniu 26.05.2017 roku podczas trwających w Krynicy Zdroju XXIV Warsztatów Naukowych Polskiego Towarzystwa Symulacji Komputerowej wygłoszony został referat pt.: "Symulacja jazdy tramwajem w pierwszym polskim symulatorze tramwaju", który dotykał tematyki rozwiązań technicznych tego urządzenia, rozwiązań informatycznych związanych z symulacją warunków rzeczywistych oraz zakresu zastosowania takiego urządzenia w procesie szkolenia itp.

   27.04.2017 r.
Prezentacja nowej specjalności
W dniu 27.04.2017 odbyła się w IPSz prezentacja nowej, innowacyjnej specjalności kształcenia kadry inżynierskiej: "Inżynieria Pojazdów Szynowych". W ramach tego wydarzenia uczniowie ostatnich klas Technikum Komunikacyjnego z Krakowa mogli również przejechać się w naszym symulatorze.

       20.01.2017 r.
Akademia Przyszłości na symulatorze
20 stycznia 2017 roku symulator odwiedziły dzieci z Akademii Przyszłości.

       13.01.2017 r.
IX Dni Transportu - TILOG
W ramach zorganizowanych przez Koło Naukowe TILOG "Dni Transportu" w dniu 13 stycznia na symulatorze odbyły się warsztaty dla uczestników konferencji.

           24.11.2016 r.
XV Naukowe Warsztaty dla Dzieci z Zespołem Aspergera
24 listopada odbyły się w naszym Instytucie XV Naukowe Warsztaty dla Dzieci z Zespołem Aspergera – Symulator tramwaju. To kolejne takie spotkanie w IPSz. Wiek uczestników był wyjątkowo zróżnicowany: od lat 4 do 18 i wyżej, bo rodzice byli równie zainteresowani, co ich pociechy.
Dzieci zapoznały się z budową pierwszego polskiego symulatora tramwaju. Każdy uczestnik warsztatów mógł usiąść za pulpitem sterowniczym i poprowadzić tramwaj.
Trudno było zakończyć tę wspaniałą zabawę, ale z pewnością zaowocuje ona szeregiem nowych wielbicieli pojazdów szynowych.

       18.11.2016 r.
Uczniowie Technikum Komunikacyjnego w IPSz
Dzisiaj jeździliśmy z uczniami krakowskiego Technikum Komunikacyjnego. Były scenerie dzienne i nocne, a symulowane awarie nie były dla Nich zaskoczeniem i bardzo dobrze sobie radzili. To się nazywa pasja.

       

   30.09.2016 r.
Noc Naukowców 2016
Kolejny raz symulator był udostępniony zwiedzającym podczas Małopolskiej Nocy Naukowców pod hasłem "Zostań Wirtualnym Motorniczym". Jak co roku zainteresowanie jazdami było bardzo duże. Przejechaliśmy ponad 100 km,a ostatni chętni wyszli z kabiny długo po północy.
Zapraszamy za rok.

       25.09.2015 r.
Noc Naukowców 2015
Jak zwykle duże zainteresowanie symulatorem podczas kolejnej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców. Tym razem oprócz symulatora NGT6, był udostępniony zainteresowanym również mały, kompaktowy symulator tramwaju.

           

   25.02.2016 r.
Koło Naukowe "TILOG"
W tym dniu członkowie Kola Naukowego "TILOG" mieli możliwość zapoznania się funkcjonowaniem symulatora. Dzięki temu udało im się zdobyć praktyczną wiedzę na temat obsługi tramwaju, zasad poruszania się tramwajów, czy też oznakowania stosowanego na liniach tramwajowych.

           

           

   

09-10.08.2014 r.
Weekend z MPK S.A.
W ramach zorganizowanego Weekendu z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym S.A. w Krakowie symulator został przetransportowany do Muzeum Inżynierii Miejskiej gdzie przez dwa dni był udostępniony zwiedzającym.
Trzeba tu przypomnieć, że w roku 2007 budowa kabiny realizowana była częściowo właśnie w tej instytucji muzealnej.

       

       21.03.2014 r.
Inżynierowie Dzieciom
W ramach akcji Inżynierowie Dzieciom z wirtualnych jazd symulatorem skorzystali uczniowie ze szkoły nr 72 im. Św. Tomasza z Villanova.

       

       Chcesz skorzystać z jazd w symulatorze? Napisz wg namiarów z zakładki "Kontakt".
Politechnika Krakowska
Instytut Pojazdów Szynowych

Zespół Obsługi Symulatorów Tramwajowych

© 2010-2017