Efektem wieloletnich doświadczeń Pracowni Jakości i Logistyki Transportu w zakresie odnowy parku pojazdów trakcyjnych było wykonanie w oparciu o przyjęte modele decyzyjne kompleksowego projektu modernizacji lokomotywy spalinowej na zlecenie przedsiębiorstwa ISD Huta Częstochowa - firmy która konsekwentnie realizuje swoją strategię rozwoju w oparciu o innowacyjne rozwiązania techniczne, znacząco wpływające na jakość oferowanych usług.

W 2007 roku Spółka Akcyjna NEWAG z Nowego Sącza wykonała zgodnie z projektem Instytutu Pojazdów Szynowych, prototypową modernizację manewrowej lokomotywy spalinowej typu 6D (SM42).

W wyniku dokonanej modernizacji powstała pierwsza zarówno na rynku polskim, jak i europejskim lokomotywa z silnikiem spalinowym nowej generacji, spełniającym normy emisji spalin, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Lokomotywa została wyposażona w nowoczesną kabinę z ergonomicznymi pulpitami sterowniczymi oraz rozwiązania techniczne wpływające na znaczące oszczędności kosztów eksploatacji.

              

             

           

           

Wybrane nagrody za projekt: