W dniu 16.06.2015 r. Instytut Pojazdów Szynowych gościł przedstawicieli firm BP (Mateusz Nyczaj, Dyspozytor Autogazu BP) oraz Samat Polska Sp. z o.o. (Jacek Kaleta, Dyrektor Generalny) , którzy poprowadzili seminarium dla studentów kierunku transport. W ramach seminarium została omówiona tematyka:

• BP w Polsce i na świecie – przedstawienie firmy.
  • Łańcuch dostaw autogazu w Polsce, terminale autogazowe.
  • Bezpieczeństwo zawsze i wszędzie, jako priorytet działalności BP.
  • Na czym polega Dispatching w BP?
  • Przedstawienie idei planowania przykładowego kursu autocysterny na stacje BP.
  • Samat w Polsce i na świecie– prezentacja firmy.
  • Flota firmy Samat jeżdżąca dla BP.
  • Praca dyspozytora Samat – zarządzanie kierowcami, zapewnienie gotowości operacyjnej autocystern.
  • Wykorzystanie narzędzi telematycznych w celu poprawy efektywności zarządzania flotą pojazdów.

Został także zorganizowany krótki quiz w ramach którego studenci otrzymali nagrody w postaci koszulek Castrol od firmy BP.

W dniu 17.06.2015 r. przedstawiciele Instytutu Pojazdów Szynowych (Elżbieta Wyraz, Augustyn Lorenc) uczestniczyli w cyklicznych manewrach BHP organizowanych co dwa lata przez firmę Samat Polska Sp. z o.o. Program manewrów obejmował:

• Zmiany w przepisach ADR 2015.
  • Pomoc przedmedyczną.
  • Przyczyny wypadków drogowych oraz najnowsze zmiany w kodeksie drogowym.
  • Wpływ narkotyków na bezpieczeństwo pracy kierowcy.
  • Ćwiczenia z gaszenia pożaru testowego.
  • Zasady alarmowania i powiadamiania w sytuacjach awaryjnych.
  • Pokaz ratownictwa drogowego i chemicznego (przy Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej PSP przy ulicy Aleksandry).