Aktualności (only)

Baza laboratoryjna naszego Instytutu powiększyła się o dwa nowe stanowiska dydaktyczne dzięki uprzejmości firmy NEWAG S.A. - www.newag.pl
Od dziś przed budynkiem "J" możecie zapoznać się z konstrukcją kabiny maszynisty po teście zderzeniowym oraz rama wózka tocznego typu Jakobsa z elektrycznych zespołów trakcyjnych serii Impuls.
Przedstawiamy zdjęcia nowych nabytków oraz pojazdów, z których one pochodzą. Dla przypomnienia również zdjęcia i linki do filmów z testów zderzeniowych kabiny.
https://www.youtube.com/watch?v=_M9a9AnNSaE
https://www.youtube.com/watch?v=HJBKTVA8sB0

  

Jak co roku z okazji Małopolskiej Nocy Naukowców udostępniliśmy zwiedzającym nasz symulator. Zainteresowanie było bardzo duże. Łącznie przejechane zostało ponad 100 km.
Po raz pierwszy obywała się transmisja na żywo z tego wydarzenia na profilu Facebook Instytutu Pojazdów Szynowych PK.

Czytaj więcej: Noc Naukowców 2017

W dniu 26.09.2017 r. w Instytucie Pojazdów Szynowych odbyła się konferencja prasowa Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy. Związana była ona z organizowaną w najbliższy piątek 11. Małopolską Nocą Naukowców. W konferencji - oprócz Pana Marszałka - udział wzięli Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jan Kazior oraz Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Jerzy Sładek.
Po konferencji uczestnicy postanowili zasiąść za sterami naszego symulatora. Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia.

Czytaj więcej: Konferencja prasowa "Noc Naukowców"

UWAGA DYPLOMANCI

Informujemy, że najbliższy egzamin dyplomowy dla studentów wszystkich rodzajów studiów planowany jest w dniu 1 LUTEGO 2017 r.

W przypadku dużej ilości zgłoszeń dodatkowo w dniu 2 LUTEGO 2017 r.

 

Dokumenty – wydrukować wszystkie wymienione na stronie internetowej WM – wraz z 1 egzemplarzem pracy oraz wydrukiem z wirtualnego dziekanatu lub indeksem, z zaliczonym ostatnim semestrem studiów - konieczne jest zaliczenie wszystkich przedmiotów!!!

należy składać w Sekretariacie M-8, pok. 419,
w dniu 19.O1.2017 r., w godzinach 8:30 - 14:30.

1. Prace dyplomowe nie mogą zawierać żadnych elementów plastikowych bądź metalowych – mają być klejone i oprawione w papier.

2. Zdjęcia – nie podpisane!!!! - zgodnie z zarządzeniem Rektora nr 57/2013 mają być: „Fotografie do dyplomu i odpisów dyplomu o wymiarach 45 x 65 mm powinny być wyraźne i jednakowe. Mają odzwierciedlać aktualny wizerunek osoby, przedstawiać tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami.

Zostań wirtualnym motorniczym – pierwszy polski symulator tramwaju.

Małopolska Noc Naukowców - 30.09.2016r.

WM PK, budynek J, sala 29 od godziny 18:00 do 23:00.

Zapraszamy!

Grupa słuchaczy i wykładowców studiów podyplomowych Budowa i eksploatacja pojazdów szynowych po egzaminie końcowym

W korytarzu budynku J zaprezentowane zostały najlepsze prace projektowe zrealizowane przez studentów III r Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego z przedmiotu Projektowanie Środków Transportu Szynowego: projekt nowoczesnego niskopodłogowego tramwaju oraz  wagonu barowego szybkiej obsługi.

 

W Laboratorium Instytutu Pojazdów Szynowych zainstalowana została makieta stacji kolejowej, która wykorzystywana będzie do zajęć dydaktycznych i prezentacji związanych z zarządzaniem ruchem kolejowym, z organizacją pracy pracy przewozowej, teorią ruchu pojazdów szynowych jak również budową infrastruktury. Makieta jest wyposażona w urządzenia SRK pracujące analogicznie jak w rzeczywistości oraz sygnalizację zgodną z przepisami zawartymi w Instrukcji Ie-1 obowiązującej na sieci PKP PLK S.A. Makieta, po symulatorze tramwaju jest kolejnym stanowiskiem laboratoryjnym, które w sposób praktyczny przybliży studentom tematykę związaną z branżą pojazdów szynowych.

Makieta wykonana jest w skali 1:87 (H0) oraz wyposażona w cyfrowe sterowanie DCC.

18 marca 2016 roku podczas Dnia Otwartego Politechniki Krakowskiej nasz Instytut udostępnia wszystkim odwiedzającym stanowisko laboratoryjne - Pierwszy polski symulator tramwaju. Zapraszamy na wirtualne przejazdy. Budynek J - sala 29 od 9:30.

Dzięki uprzejmości firmy ASTROMAL Sp. z o. o. - www.astromal.pl, czołowego polskiego producenta foteli dla kierujących pojazdami jak i pasażerskich oraz wyrobów kompozytowych do pojazdów transportu zbiorowego, w kabinie symulatora tramwaju zastąpiony został dotychczasowy fotel motorniczego bardzo nowoczesnym egzemplarzem tego dostawcy. Można powiedzieć, że to prezent z okazji na 10-tej rocznicy rozpoczęcia projektu pierwszego polskiego symulatora tramwaju. Dziękujemy!