Inżynieria Pojazdów Szynowych to uruchomiona w 2017 roku innowacyjna specjalność kształcenia kadry inżynierskiej na kierunku „Transport”, która jest odpowiedzią na dynamicznie rozwijający się sektor budowy pojazdów szynowych oraz idące za tym zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę inżynierską w tej branży.

Specjalność ta łączy w sobie teorię i praktykę zgodnie z oczekiwaniami przyszłych pracodawców. W ramach przedmiotów specjalnościowych student zdobędzie wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie praktyczne z zakresu budowy, projektowania, technologii, certyfikacji, eksploatacji pojazdów szynowych, które umożliwią mu łatwe podjęcie pracy w przedsiębiorstwach związanych z transportem szynowym i innych dziedzinach gospodarki.

Głównym założeniem specjalności jest ścisła współpraca z przedsiębiorstwami branżowymi. Grupy studenckie liczące maksymalnie 15 osób będą spełniały założenia idei „mistrz – uczeń” czyli zapewnienia odpowiedniego kontaktu dydaktycznego studenta z wykładowcą i wysoko kwalifikowanymi praktykami w tej dziedzinie.

Zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli akademickich Politechniki Krakowskiej jak również przedstawicieli przemysłu oraz przedsiębiorstw i instytucji branżowych zajmujących się projektowaniem, produkcją pojazdów, ich komponentów lub systemów.

Specjalność Inżynieria Pojazdów Szynowych prowadzona jest przez Instytut Pojazdów Szynowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej przy współpracy z Grupą NEWAG – czołowym polskim producentem nowoczesnego taboru szynowego oraz z innymi wiodącymi firmami z branży przemysłu taboru szynowego.

Główni partnerzy specjalności IPS:

Zaprosiliśmy również do współpracy:

Największą innowacją w stosunku do innych prowadzonych specjalności będą płatne praktyki inżynierskie (z możliwością zatrudnienia na umowę o pracę) trwające przez cały ostatni semestr w wybranym przedsiębiorstwie. Podczas tych praktyk student efektywnie wykorzysta zdobytą na uczelni wiedzę oraz umiejętności. Będzie pracował używając systemów informatycznych, których obsługi nauczył się podczas laboratoriów komputerowych na uczelni. Praca dyplomowa inżynierska będzie realizowana z tematyki związanej, z projektami wykonywanymi podczas praktyki w przemyśle pod kierunkiem dwóch promotorów: przedstawicieli uczelni i przemysłu.

W listopadzie 2017 rozpoczęła się pierwsza rekrutacja na specjalność spośród WSZYSTKICH studentów Wydziału Mechanicznego, którzy są obecnie po 3-im semestrze studiów i chcieliby rozpocząć studia na IPS od letniego semestru roku akademickiego 2017/18.

Pierwsze spotkanie informacyjne miało miejsce w dniu 8 listopada 2017 o godzinie 13:00 w auli A123. Podczas prezentacji przedstawiciele IPSz PK i partnerskich firm przemysłowych przedstawili korzyści wynikające ze studiowania na specjalności oraz zasady rekrutacji.

Kolejne prezentacje specjalności dla studentów, którzy w przyszłym semestrze dokonywać będą wyboru specjalności odbędą się w grudniu br.

Z przyjemnością informujemy, że w ramach pierwszego etapu rekrutacji na nową Specjalność INŻYNIERIA POJAZDÓW SZYNOWYCH zgłosiło się i zakwalifikowało 23 kandydatów spośród różnych kierunków studiów Wydziału Mechanicznego. Przed nimi teraz drugi etap rekrutacji, w którym zostanie wyłoniona grupa studencka do 15-tu osób. Rozpoczną one zajęcia na Specjalności już w semestrze letnim roku akademickiego 2017/18.

II etap rekrutacji (rozmowy kwalifikacyjne) odbędą się w dniu 10.01.2018 r. od godziny 9:00 w sali J29.

Prezentacja specjalności (PDF)

Prezentacja w formacie PDF

DOKUMENTY REKRUTACYJNE:

Poniżej dokumenty rekrutacyjne dla studentów po 3-cim semestrze roku 2017/18:

Zasady wyboru specjalności (PDF)

Formularz aplikacji (PDF)

UWAGA! Materiały szkoleniowe dot. budowy i eksploatacji pojazdów szynowych o których mowa w "Zasadach wyboru specjalności", są już dostępne w Sekretariacie IPSz PK.

Poniżej dokumenty rekrutacyjne dla studentów, którzy rozpoczęli studia w roku 2017/18:

Zasady wyboru specjalności (PDF)

Formularz aplikacji (PDF)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!