Sekcja "Pojazdy Szynowe"

opiekunowie:

Bartosz Szachniewicz
Maciej Górowski

Politechnika Krakowska
Instytut Pojazdów Szynowych
tel. (+48 12) 374 34 46
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
pok. J202, budynek J

 

Zapraszamy na oficjalny profil Koła Naukowego TRANSPORT - Sekcja Pojazdy Szynowe.

Znajdziecie tam aktualne informacje o naszej działalności.Interesujesz się transportem szynowym i nie tylko -

przyłącz się do nas - zapraszamy!

 

 

Osiągnięcia koła naukowego"Transport"

Wybrane wyjazdy koła naukowego "Transport"

W ramach działalności koła naukowego studenci mają możliwość brania udziału w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych oraz uczestniczyć w międzyuczelnianych konkursach naukowych. Wśród wyjazdów koła naukowego w ostatnich latach były:

Student Maritime Conference 2013

W dniach 21-23 kwietnia 2013 roku odbyła się V Edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Student Maritime Conference 2013, zorganizowana przez członków Koła Naukowego Transportu i Logistyki TRANSLOG. Tematem przewodnim były „Innowacje w infrastrukturze logistycznej”.

21 kwietnia o godzinie 9:30 w budynku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej nastąpiło oficjalne rozpoczęcie konferencji. Zebranych gości przywitali: Wiceprezydent Gdyni pan Michał Guć, Prodziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa pan dr Tomasz Owczarek oraz przedstawiciel Katedry Logistyki Morskiej pan dr Sławomir Droździecki. 

Pierwszym punktem programu był finał konkursu „Innowacje w infrastrukturze logistycznej”, w którym zaprezentowano osiem prac. Po niezwykle interesujących referatach, kapituła konkursowa, wybrała trzy finałowe prace. Trzecie miejsce zajęło Koło Naukowe Studentów Logistyki, z referatem pt. „Innowacje w celu skrócenia czasu komisjonowania zamówień. Wykorzystanie w magazynowaniu pick-by-vision i fishbone”. Drugie miejsce zajęło SNKL Corlog z referatem pt. „Efektywna obsługa pasażerów czynnikiem determinującym międzynarodowe porty lotnicze do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań”. Zaszczytne pierwsze miejsce otrzymały koła naukowe(Koło Transportu oraz Koła Zarządzania i Inżynierii Produkcji) reprezentujące Politechnikę Krakowską  z referatem pt. „Nowoczesne metody składowania w największym magazynie na świecie Kansas City” otrzymała Żaneta Bodasińska, Monika Fluder, Dariusz Wnęk oraz Mariusz Król. 

Następnym punktem programu była niespodzianka w postaci wycieczki po porcie Gdynia, na statku „Dragon”, podczas której mieliśmy okazję posłuchać o historii portu oraz zobaczyć wszystkie terminale.

Po niezwykle udanym dniu o godzinie 19:30 wszyscy uczestnicy konferencji, stawili się na terminalu promowym Stena Line, aby wejść na długo wyczekiwany prom i rozpocząć rejs w stronę Szwecji. Po ulokowaniu się w kajutach, zobaczyliśmy po raz kolejny gdyński port. Pierwszy dzień zakończył się imprezą integracyjną na jednym z pokładów promu.

Drugi dzień został przeznaczony na zwiedzanie i poznanie kultury Karlskrony – partnerskiego miasta Gdyni. Uczestnicy mogli zobaczyć takie miejsca jak Dzwonnica Admiralicji, Pałac Hrabiego-Grevagarden, urokliwą uliczkę z kolorowymi domkami Björkholmen czy też Targ Rybny-Fisktorget. Wieczorem odbyło się podsumowanie oraz zakończenie całej konferencji.

Konferencja Poznańskie Forum Logistyczne - Poznań 2013

W dniach 19 -20 kwietnia 2013 r., na terenie Politechniki Poznańskiej, odbyła się trzecia edycja konferencji „Poznańskie Forum Logistyczne”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Koło Naukowe „Logistyka”, działające przy wydziale Inżynierii Zarządzania. W konferencji wzięło udział niemal 100 osób, w tym przedstawiciele 16 kół naukowych z całej Polski. Politechnikę Krakowską reprezentowało Koło Transportu i Koło Zarządzania i inżynierii produkcji w osobie: Żanety Bodasińskiej, Moniki Fluder, Mariusza Król, Przemysława Kot i Mileny Serek.

Tematem przewodnim PFL były "Zielone trendy w logistyce". W ciągu dwóch dni uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wielu ciekawych prelekcji. Podczas konferencji nie zabrakło również praktyki. Studenci zobowiązani byli do rozwiązania Case Study dotyczącego optymalnej lokalizacji magazynu.  Do drugiego etapu konkursu Case Study zakwalifikował się zespół w składzie Monika Fluder i Dariusz Wnęk, którzy ostatecznie za swoje oryginalne i ciekawie przedstawione rozwiązanie zajęli III miejsce. Specjalnie dla uczestników konferencji  zorganizowane były również warsztaty na temat zarządzania czasem, wyznaczania celów oraz racjonalnych zakupów i technik negocjacji.

W trakcie dwudniowej konferencji, nie zabrakło również ciekawych atrakcji. Wszyscy uczestnicy zakwaterowani zostali w trzygwiazdkowym hotelu pod Poznaniem w którym odbyła się cześć nie formalna, a mianowicie zabawa do białego rana :)

Dzięki uczestnictwu w PFL wszyscy z reprezentantów Politechniki Krakowskiej, mogli się wiele nauczyć podczas warsztatów i ciekawych prelekcji, a przede wszystkim zawrzeć nowe znajomości z ludźmi z całej Polski.

Monika Fluder

Konferencja Poznańskie Forum Logistyczne - Poznań 2012

W dn. 19 – 20. 05. 2012 członkowie Kół Naukowych –Transport oraz  Zarządzania i Inżynierii Produkcji uczestniczyli w Konferencji Poznańskie Forum Logistyczne.  W trakcie Konferencji mieliśmy możliwość wysłuchania ciekawych referatów z zakresu logistyki, jak również uczestniczyć w ciekawych warsztatach, dotyczących wykorzystania motdy Hoshin w zarządzaniu.  Głównym punktem Konferencji, była prezentacja case study dotyczaca Poprawy sytuacji rynkowej operatora logistycznego poprzez reorganizacje oraz sformułowanie oferty nie do odrzuceni.  Drużyna z naszej uczelni w składzie: Jadwiga Horoszkiewicz, Magdalena Machno, Dariusz Wnęk zdobyła  II miejsce. Jedynie koledzy z poznańskiej uczelni okazali się lepsi.  W drugim dniu konferencji, organizatorzy przygotowali niespodziankę dla uczestników – zmagania w parku linowym.  Była to ostatnia atrakcja podczas Forum.

Dariusz Wnęk

Uczelniana Sesja Studenckich Kół Naukowych - USSKN 2012

27 kwietnia 2012 na Wydziale Mechanicznym odbyła się Uczelniana Sesja Studenckich Kół Naukowych- USSKN 2012. Przedstawiona została prezentacja na temat przewozu ładunków ponadgabarytowych drogą lądową. Prezentacja zawierała informacje związane z prawnym aspektem przewozów ponadnormatywnych w Polsce oraz w Europie. Ponadto na przykładzie przewozu przęsła podtrzymującego dach stadionu, zostało przedstawione jak przewozy ładunków ponadgabarytowych wyglądają w praktyce. Transport elementów znacznie przekraczających skrajnie to duże wyzwanie z zakresu planowania i logistyki są jednak firmy transportowe, które w swojej ofercie deklarują, że są w stanie przetransportować każdy ładunek w każde miejsce. Wydaje się więc, że w tej prężnie rozwijającej się dziedzinie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia… oraz budżet.

Tomasz Dudek

Student Maritime Conference - Gdynia 2012

W dniach 22-24 kwietnia 2012 Koło Naukowe Koło Transportu i Logistyki TRANSLOG, działające przy Akademii Morskiej w Gdyni zorganizowało konferencję naukową Student Maritime Conference. Politechnikę Krakowską reprezentowali członkowie Koła Naukowego Transport w składzie Łukasz Grabowski, Daniel Hurko, Tomasz Dudek oraz Dariusz Wnęk.  W ramach zjazdu studentów branży TSL, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Nietypowe ładunki w transporcie”. Koło Naukowe Transport przygotowało referat pt.: Wybrane aspekty transportu drogowego konstrukcji ponadnormatywnych - case study. W ramach konkursu zostały omówione sposoby transportu kościoła jaki miał miejsce w Niemczech,   jak również wagonów z firmy PESA w Bydgoszczy do Warszawy.

Podczas konferencji, przedstawiciele firm z branży TSL, prezentowali nowoczesne rozwiązania wykorzystywane przy przewozie ponadnormatywnych ładunków. Uwieńczeniem aktywnego dnia była całonocna impreza integracyjna na pokładzie promu STENA LINE podczas rejsu do Szwecji. Drugi dzień spotkania, poświęcony był poznawaniu kultury i zabytków Karlskrony– partnerskiego miasta Gdyni. W czasie nocnego powrotu do Polski, organizatorzy zapewnili szarady logistyczne, wieńczące to nietypowe spotkanie naukowe.

Dariusz Wnęk